PŘÍPADY Z PRAXE A ČLÁNKY

Naše kočka má koťata – už zase.

Pohlavní cyklus kočky se od feny výrazně liší. Kočky jsou sezónně polyestrické, což znamená, že v období sezóny – zpravidla od jara do podzimu mohou mít více plodných říjí. Další specifikou cyklu těchto domácích zvířat je fakt, že k ovulaci dochází provokovaně, tedy ihned po spáření s kocourem.

....celý článek

Zevní parazité koček

Mezi nejběžnější parazity kůže u koček, nebo-li ektoparazity patří sametky, kočičí svrab, ušní prašivina, hmyz, blechy a myázy.

....celý článek

Nemoci koček, které zabíjejí

Poslední dobou se u venkovních koček velmi často vyskytují dvě nebezpečná virová onemocnění, která není radno brát na lehkou váhu. Jedná se o nemoci imunosupresivní, které postupně zlikvidují imunitní systém a i obyčejná rýma může být pro takto postiženého jedince fatální.

....celý článek

Degenerativní myelopatie

Degenerativní myelopatie (dále jen “DM”) je progresivní, geneticky podmíněné, nezánětlivé onemocnění bílé hmoty míšní u psů. Nemoc byla poprvé popsána před více jak 40 lety u německého ovčáka a do současnosti byla zaznamenána již u více než 120, převážně ovčáckých, plemen psů.

....celý článek

Shi-tzu s autoimunitní nemocí

Pejsek plemene shih-tzu se dlouhodobě potýkal s kožními problémy, které nereagovaly na běžnou terapii. 

....celý článek

CHESTR - POPÁLENÝ ČUMÁK

 

Na začátku ledna byl do naší ordinace předveden kříženec Chestr pro výrazné změny na horní straně čumáku. Předchozí den večer byl pes s majitelkou na procházce, kde si tak jako vždycky šmejdil po okolí a užíval si volnost. Najednou se ozvala rána, Chestr vypískl a vrátil se zpět. Během asi hodiny mu natekl celý čumák až k očím, Chestr byl bolestivý a citlivý.

....celý článek

Vánoce

Vánoce a Silvestr jsou obecně nazývány svátky klidu a pohody. Naši čtyřnozí kamarádi by však poslední dny v roce určitě nazvali jinak, kdyby mohli mluvit. 

....celý článek

Neosporóza – klinický případ

Do naší ordinace byl předveden asi čtyřletý pes československého vlčáka, na kterém majitel pozoroval výrazné neurologické deficity. Pes měl nakloněnou hlavu, občas zakopával a přepadával.

....celý článek

Lékárnička pro psy

Chystáte se se svým zvířecím kamarádem na dovolenou? Pro klidné a pohodové trávení volných dní je třeba mít na paměti alespoň pár základních pravidel. Kromě zajištění základních potřeb je vhodné myslet i na zajištění zdravotní péče pro vašeho zvířecího společníka. Základním minimem by měla být lékárnička vybavená tak, aby pomohla nejen lidem, ale i zvířeti. 

....celý článek

Antiparazitikum - které vybrat?

Prevence proti zevním parazitům prožívá v posledních dvou letech doslova revoluci. Tradiční přípravky jako jsou spot-on (pipetky) či v minulosti tolik oblíbené obojky, jsou nyní pozvolna vytlačovány žvýkacími tabletami. V současné době je na českém trhu stále více výrobců, kteří jdou s trendem a tyto antiparazitika vyrábí. 

....celý článek

Spondylóza páteře u psů

Spondylóza (latinsky spondylosis deformans) je nezánětlivé onemocnění páteře vyskytující se zejména u starších psů. Než si řekneme, o co vlastně jde, věnuji pár řádků anatomii páteře. 

....celý článek

„Čekám štěňátka?!... Nebo ne?!“

Falešná březost. Odborně pseudogravidita.  Jde o stav, kdy si nebřezí fenka „myslí“ že březí je, někdy dokonce  že už má štěňata...

....celý článek

Jak je to tedy s tím odčervením?

Většina majitelů psů a koček je seznámena s nutností periodicky odčervovat své mazlíčky. Optimální frekvence se u dospělých zvířat uvádí jednou za tři měsíce. Jedná se však o údaj obecný a je vždy lepší odčervovací schéma přizpůsobit každému pacientovi na míru. 

....celý článek

« | 1 2 3 4 5 | »
ORDINACE - POBOČKY

Ordinace Brno
Ferrerova 9
Brno Černovice 618 00
mobil: 603 908 094
tel.: 548 530 493
sanovet@seznam.cz

Ordinace Tišnov
Dvořáčkova ul.
Tišnov, 666 01
tel.: 549 411 444
sanovet@seznam.cz

Úpravna psů Tišnov
Eva Klepárníková
tel.: 723 776 122


www.psidornovametoda.czCHS hovawartů
Victoria Brunensis


Kynologická záchranná jednotka České republiky


Psí škola Cituška


World small animal veterinary association


Komora veterinárních lékařů České republiky