Vánoce a zvířecí miláčci

Pozvolna přicházející zima a chladné počasí nepřeje častým dlouhým procházkám, času pro samé shánění dárků a pečení cukroví také není nazbyt. Změny v domácích stereotypech jsou už samy o sobě pro zvířata stresující. Což teprve  rozvolněná stravovací morálka? („tady kousek cukroví, tu sousto řízečku, ať se má Puňťa o Vánocích taky tak dobře jako my“) . Na závěr pak přidejme  půlnoční silvestrovské veselí, kdy se z mírumilovného zvířecího světa stane střelnice. Je tedy jasné, že toto období je pro naše miláčky velice psychicky náročné.

Způsobů, jak našim psům a kočkám tuto dobu co nejvíce ulehčit je celá řada. V první řadě je nutné myslet na to, že trávicí trakt našich zvířat není uzpůsoben k tomu jíst naše běžné jídlo – smažené, sladké, pečené, tučné. Nárazové „přilepšování“ vede u společenských zvířat častěji ke zvracení, průjmu a život ohrožujícímu zánětu slinivky, než k zamýšlenému zlepšení kvality života. Běžné krmení proto obohacujte s rozmyslem – to, že Puňťa vždycky na Štědrý den dostal svůj malý řízeček se třemi vanilkovými rohlíčky a nikdy mu to nic neudělalo neznamená, že to letos bude stejně. Tolerance organismu bohužel není nekonečná.

Udržet zdravý trávicí trakt našich zvířat jde s trochou disciplíny relativně jednoduše. Se zakořeněným strachem z ohňostrojů to často tak jednoduché nebývá. Důležitá jsou chovatelská opatření jako nenechávat zvíře v době ohňostrojů samotné venku, v kotci či v temné místnosti – omezený prostor jenom umocní pocit jeho tísně. V době rachejtlí zvíře nelitujeme ani neuplácíme pamlsky – pes si tak utvoří vazbu, že strach je v takovou chvíli správné chování (dostal za něj přeci pamlsek!). Nejlepší tedy je být se zvířetem a zaměstnat ho například hrou, pustit si televizi či rádio a chovat se zcela normálně, jako by se nedělo vůbec nic zvláštního. Psi mají tendenci kopírovat vzorce chování svých majitelů.

Pokud je zvířecí strach z hlasitých zvuků tak velký, že jej nemůžeme zvládnout výchovou, lze zvolit rovněž cestu medikamentózní. Na trhu existuje celá řada preparátů – některé jsou na přírodní bázi a mají za cíl navodit psychickou vyrovnanost, jiné jsou ryze chemické a působí od lehkého uvolnění, kdy pes necítí strach, ale není ani otupělý, až po přípravky, které mají za cíl psa úplně sedovat. Přírodní preparáty je třeba nasazovat v dostatečném předstihu, ale výborně fungují a nemají žádné nežádoucí účinky. Syntetické preparáty obvykle působí během několika minut od podání, ale některé z nich (zejména ta sedativní léčiva), mohou mít řadu vedlejších reakcí.

kolektiv veterinární ordinace Sanovet

Přejít nahoru